
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 39.008944 mg |
| Type | Source Selector Switch |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Output Current | 1.25 A |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Output Current | 1.25 A |
| Turn-On Delay Time | 1 ms |
| Turn-Off Delay Time | 5 ms |
| Number of Inputs | 2 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Current - Output 2 | 1.25 A |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| On Resistance (RON) | 110 mΩ |
| Current Limit | 0.63 A to 1.25 A |
Stock: 1216
Distributors
pcbx
Unit Price$1.87743
Ext.Price$1.87743
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.87743 | $1.87743 |
| 10 | $1.40209 | $14.02090 |
| 25 | $1.28325 | $32.08125 |
| 50 | $1.21564 | $60.78200 |
| 100 | $1.15159 | $115.15900 |
| 300 | $1.10044 | $330.13200 |
| 500 | $1.05156 | $525.78000 |
| 1000 | $1.01993 | $1019.93000 |
| 3000 | $0.97034 | $2911.02000 |
